V Rožnově pod Radhoštěm se rodí debata o budoucnosti nádražního bufetu, která vyvolává smíšené reakce. Vedení města má v obecné rovině vždy zajistit, stejně jako by mělo být zajištěno i v ostatních tématech : transparentnost. V tomto tématu se má jednat o transparentní přístup k řešení otázky renovace, či demolice, koupi nebo jiného nakládání s tímto „společníkem“ a „vítačem“ cestujících. I v tématu „Bufet na nádraží“ jsou přítomny různorodé emoce, otázky, obavy a přání, které se mají sdílet ve veřejném prostoru.[custom-chatbot]

Je jistě chvályhodné, že město organizuje různá veřejná fóra a diskusní setkání. Tyto iniciativy jsou klíčové pro zapojení občanů do rozhodovacích procesů a nabízí jednu z platforem, kde mohou lidé vyjádřit své názory a položit otázky. Je důležité, aby tato setkání nebyla jen formální záležitostí, ale aby pak měla i skutečný dopad na další související akce vedené stálou snahou zjistit objektivní názor co nejširší veřejnosti, což má ve finále samozřejmě přinést správné rozhodnutí.
V tomto směru je nutné vyzývat vedení každého moderního města, aby zajistilo, že hlas veřejnosti bude nejen slyšen, ale i řádně zohledněn. Aby aktivita veřejnosti při těchto setkáních byla měřena alespoň anonymními statistikami a aby informovanost občanů v dané oblasti byla eventuelně podpořena následně i dalšími informačními kanály, pro případ, kdy by se setkání někdo nemohl v konkrétní termín zúčastnit, apod. SmartCity pro tyto případy obsahuje řadu nástrojů, které umožňují „měřit“ veřejné mínění a které tedy umožňují městu se rozhodovat dle hlasu veřejnosti.

Dále je nutné ocenit snahu města informovat občany prostřednictvím sociálních sítí. Tento krok je dnes naprostou samozřejmostí pro udržení informovanosti veřejnosti. Nicméně je potřeba dbát na to, aby veškeré informace byly podávány též objektivně a kompletně. Transparentní prezentace faktů i plánů pomůže občanům lépe porozumět možným důsledkům rozhodnutí a propojení tématu s dalšími aktivitami v okolí – nyní právě zmiňovaného bufetu. Též se to ale aktuálně týká i Územního plánu. Včasnost a objektivnost podané informace veřejnosti je klíčová pro reakci veřejnosti na konkrétní postupy – veřejnost tak může podávat včas připomínky, námitky, případně žaloby.

Pravidelné dny otevřených dveří na radnici a detailnější zveřejňování návrhů projektů jsou iniciativy, které by pomohly k tomu, aby město bylo otevřenější a přístupnější. Tento efekt se nepodaří zrealizovat v dostatečně intenzivní míře (návštěvnosti)hned, ale čím dříve začneme, tím lépe. Tyto aktivity mají pomoci zvyšovat důvěru veřejnosti v městskou správu a mají občanům pomoci v tom, aby byli ještě více v obraze a mohli aktivně participovat na správě města – na základě objektivních a opravdu přesných informací. Je však klíčové, aby způsoby přiblížování samosprávy k veřejnosti nebyly jen „facebookovou okrasou“, ale aby opravdu přispívaly k objektivnímu, efektivnímu a transparentnímu rozhodování ve věcech veřejných.

Celkově je v naší moderní lidské společnosti, jež čelí nemalým výzvám a projektům, jako je např. projekt firmy Onsemi nebo aktuální změna Územního plánu, nutné včasné zapojení občanů do rozhodovacího procesu. Takové včasné snahy, pakliže by byly zřejmé ze strany každého vedení města, by byly krokem správným směrem. Včasnost sdělení informací má potenciál nejen zvýšit transparentnost a odpovědnost veřejné správy, ale i posílit vztah mezi městem a jeho obyvateli. A včasnost je něco, co v dnešní době potřebujeme a je to téma, ve kterém by se leckteré město mělo zlepšovat.

Jakákoli snaha, podpora a spolupráce na návrzích, které budou v nejlepším zájmu celé komunity poslouží nejen nám, ale i dalším generacím. Proto je iniciativa každé dotčené skupiny občanů důležitá a je potřeba pracovat na tom, aby komunita měla k vyjádření větší prostor. Je nutné v dnešní moderní době učit se utvářet takovýto prostor. Proto je nutné vyzývat každé vedení města, aby pracovalo na zlepšení objektivity svých komunikačních kanálů, na zlepšení objektivity samotných přístupů v komunikaci s občany a dále, aby kladlo důraz na již zmíněné, včasné zapojování veřejnosti, například nyní (a již delší dobu) zde patří: „Územní plán“, apod..

Již dlouhodobě se doporučuje a apeluje na vedení měst(a), aby činilo takové kroky směrem veřejnosti, které zlepší objektivitu a především včasnost podání informací. Utváření pevné důvěry mezi městem a občany je dlouhodobý, neustálý proces – v tomto směru je téměř jedno, kdo je ve vedení města. Důležité ale je, aby se důvěra občanů města pěstovala průběžně a neustále. A aby se během času předávala a udržovala bez ohledu na to, jak již bylo zmíněno – kdo je ve vedení města.

Rozhodnutí vedení města o budoucí podobě nádražního bufetu nebo o Územním plánu, či ve věcech souvisejících s projektem Onsemi, kterému je město vystaveno musí nutně odrážet dlouhodobé, společné zájmy a musí uspokojovat potřeby ideálně všech občanů Rožnova pod Radhoštěm. Společným jmenovatelem je tedy včasnost a to je měřitelný parametr, se kterým koncept SMART CITY pracuje.